Świnoujście to jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce. Z trzech stron jest otoczone wodami, leży na 44 wyspach, wśród zieleni parków i lasów. Łączy wygodę miejskiego życia z walorami uzdrowiska. Transgraniczne położenie miasta, granica lądowa z Niemcami oraz morska ze Skandynawią zachęca do licznych podróży. Unikalny mikroklimat  i bogate złoża mineralnych surowców leczniczych pozwalają odzyskać siły i witalność. To doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wędkarstwa. Świnoujście to chętnie odwiedzane uzdrowisko przez  gości z kraju i zza  granicy. Charakter miasta tworzy wyjątkowa zabudowa architektoniczna dzielnicy nadmorskiej i otaczającego ją parku zdrojowego. To wspaniała sceneria dla spacerów o każdej porze roku. Parkowe ścieżki wiodą w wielu kierunkach – do portu, miejskiego amfiteatru, ku centrum Świnoujścia oraz do sąsiadujących  niemieckich miasteczek. Odkryć  tu można wiele ciekawych miejsc  - chociażby unikalny zespół fortyfikacji i najwyższą w Polsce oraz jedną z najwyższych na świecie latarni morskich. Obrazu miasta dopełnia bogata oferta imprez kulturalnych i sportowych.
Świnoujście szczyci się najszerszą plażą w Polsce rozciągającą się łukiem wzdłuż morskiej zatoki,  to ulubione miejsce spacerowiczów i amatorów przebogatego w jod powietrza. Świnoujście już  po raz piąty z rzędu uzyskało wyróżnienie ,, Błękitnej Flagi” za czystość plaży. Nieopodal leżą słynące na całe Niemcy trzy Kurorty Cesarskie – Ahlbeck, Basin i Heringsdorf.

Świnoujście słynie z leczenia chorób:

  • kardiologicznych
  • dermatologicznych
  • pulmonologicznych
  • reumatologicznych
  • układu narządu ruchu
  • układu oddechowego
  • układu krążenia

Stali mieszkańcy Świnoujścia, należą do najdłużej żyjących w Europie dzięki specyficznemu mikroklimatowi panującemu w tej miejscowości​​​